Jak przechowywać perfumy? Czy mają datę przydatności?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Perfumy to doskonały sposób na wyrażenie siebie oraz element naszej estetyki. Dobrze dobrane potrafią zwrócić na nas uwagę i wykreować pozytywny wizerunek. Aby perfumy zachowywały swoje wonne właściwości przez długi czas, trzeba je odpowiednio przechowywać. Zagwarantowanie odpowiedniej temperatury i oświetlenia pozwoli na długie ich użytkowanie. Jak zatem je przechowywać? Czy perfum mają datę przydatności? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Przechowywanie perfum

Aby perfumy zachowywała swoje właściwości, powinno przechowywać się je w określonych warunkach. Pierwszym czynnikiem jest światło. Bardzo niekorzystnie wpływa ono na perfumy we flakoniku. Niektóre firmy oferują swoje produkty w buteleczkach z ciemnego szkła lub w pokrytych lakierem. Perfumy należy przechowywać w zaciemnionym miejscu takim jak szafa, półka czy garderoba. Zbyt wysokie natężenie światła powoduje utlenienie się substancji zapachowych i utratę właściwości.

Kolejnym elementem, na który trzeba zwracać uwagę- jest temperatura. Perfumy powinny leżeć w chłodnym miejscu, czyli w temperaturze pokojowej lub chłodniejszej. Miejsce przy grzejniku lub w lodowce to zdecydowanie mity i spowodują bardzo szybka degradacje mieszanki. Perfum nie powinno się także zbytnio przenosić ani wstrząsać. Powoduje to przedostawanie się powietrza do środka i oddawanie zapachu z mieszanki do tlenu w pozostałej części flakoniku. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są specjalne skrzyneczki na perfumy. Jeśli w domu nie mamy odpowiedniego miejsca,a warto się w nią zaopatrzyć. Oprócz walorów estetycznych zapewni ona ciemność i chłód perfumom.

Data ważności perfum

Wbrew pozorom perfumy tak jak i inne produkty kosmetyczne mają swoją datę przydatności. Musi ona być umieszczona na opakowaniu i zazwyczaj wynosi od kilkunastu miesięcy do 2-3 lat. Okres daty przydatności perfum może ulec wydłużeniu, jeśli są odpowiednio przechowywane i np. nierozpakowywane lub skróceniu, jeśli znajdują się w niekorzystnych warunkach. Warto zatem dbać o nie i trzymać je w miejscu do tego odpowiednim np. ciemnej szafie lub chłodnej garderobie. Dzięki temu po krótkim czasie nie będziemy musieli ich wymieniać lub wyrzucać ze względu na zmianę zapachu czy jego całkowitą utratę.

Jak rozpoznać czy perfumy są jeszcze dobre i czy można ich używać ?

Istnieje kilka metod na rozpoznawanie stanu perfum. Symptomami mówiącymi o zepsuci się perfum jest zmiana koloru, mniejsza intensywność zapachu, zmieniony zapach czy utrata drugiej lub trzeciej nuty zapachowej. Najtrudniejszą kwestią w przypadku daty przydatności jest ich używanie w razie zepsucia. W wielu przypadkach stracą one swoje właściwości, czyli nie będą tak intensywne i nie będą działały tak długo — jak powinny. W takim przypadku jedynym zagrożeniem jest to, że po godzinie nie będzie prawie już ich śladu na ubraniach czy skórze. Zwietrzałych perfum można jeszcze używać, choć nie będą one dawały takiego efektu, jakie powinny. Jeśli natomiast zapach jest już nieprzyjemny, a perfumy zmieniły swój kolor w znaczący sposób — nie powinno się ich używać. Mogą wtedy w skrajnych przypadkach powodować podrażnienia. Warto je wtedy wymienić, gdyż i tak nie dadzą nam pożądanego zapachu, a mogą zaszkodzić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*