Dlaczego warto mieć hobby?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zbieranie znaczków, wędkowanie, rozwiązywanie sudoku, jazda konna, a może skoki ze spadochronem? Znalezienie własnego hobby nie jest wcale takie trudne. Możliwości jest wiele, wystarczy nie bać się próbować nowych rzeczy, by sprawdzić, co sprawia, że nasze serce bije mocniej. A korzyści płynących z posiadania własnej pasji jest mnóstwo. Przedstawiamy niektóre z nich!

1. Dzięki hobby poznajesz nowych ludzi

Znalezienie własnego hobby to świetna okazja do poznawania nowych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Zapaleńców tej samej dyscypliny możesz spotkać na spotkaniach koła, zlotach, w klubach, na szkoleniach lub treningach. Z takimi ludźmi o wiele łatwiej nawiążesz nić porozumienia, gdyż będziesz mieć mnóstwo wspólnych tematów do rozmowy. Możesz wymieniać się doświadczeniami, radami lub hobbystycznymi nowinkami.

2. Hobby to szansa na odpoczynek

Swoim hobby zazwyczaj zajmujemy się po pracy. Jest to więc często forma odpoczynku, a nawet ucieczki od codziennych problemów. Gdy możemy zająć się czymś, co nas pasjonuje, łatwiej się odprężamy i zaczynamy myśleć pozytywnie. Nie mamy także poczucia, że marnujemy czas na bezsensowne rzeczy, jak np. oglądanie telewizji na kanapie lub przeglądanie portali społecznościowych. Poświęcając czas na naszą pasję, możemy przecież uczyć się czegoś nowego lub polepszać nabyte już umiejętności.

3. Dzięki hobby rozwijasz swój umysł

Kiedy bardzo się czymś interesujesz, chcesz wiedzieć na ten temat jak najwięcej. Starasz się czytać na dany temat, uczestniczyć w kursach, wykładach i dyskusjach. Takie poszerzanie wiedzy wpływa korzystnie na aktywność umysłu. Poziom Twojej wiedzy wzrasta, a Ty w żaden sposób nie czujesz się zmęczony – to przecież Twoje hobby, które sprawia Ci ogromną satysfakcję.

4. Dzięki hobby prowadzisz zdrowy styl życia

W przypadku pasji aktywnych, wymagających ruchu, ta zaleta wydaje się oczywista: hobby takie jak jogging, jazda na rowerze, siatkówka czy joga to okazja do ruchu. Dzięki uprawianiu sportu jesteśmy zdrowi i pracujemy nad swoją kondycją. Jeżeli jeszcze się zastanawiasz, czy sport może być Twoją pasją, na początek wybierz niewymagającą dyscyplinę. Nawet spacery po parku mogą się stać okazją do odpoczynku, obcowania z naturą i zadbania o własne zdrowie.

5. Hobby zwiększy Twoją kreatywność

Jeśli Twoje hobby jest związane z jakąś dziedziną artystyczną, możesz liczyć na rozwój swojej kreatywności. Malarstwo, origami, wycinanki, szydełkowanie, taniec, gra na instrumencie… Wszystkie te zajęcia pobudzają naszą kreatywność. Pozwalają nam się wyżyć artystycznie, dać upust swojej pomysłowości, odświeżyć umysł i łatwiej radzić sobie z problemami życia codziennego.

6. Mając hobby, jesteś ciekawym partnerem do rozmowy

Nieważne, czy wędkujesz, tańczysz, pływasz, czy jeździsz konno. Z pewnością na życiowej drodze spotkasz wielu ludzi, których zainteresuje Twoja pasja i będą chcieli wiedzieć o niej jak najwięcej. Na wielu spotkaniach towarzyskich będziesz czuł się jak na konferencji prasowej, gdyż z pewnością zainteresujesz swoim hobby szerokie grono odbiorców.

7. Dzięki hobby jesteś interesującym człowiekiem

Twoje hobby sprawia, że wyróżniasz się z tłumu. Nie każdy przecież jest mistrzem rozwiązywania krzyżówek lub znawcą kuchni azjatyckiej. Ze swoją wiedzą, umiejętnościami i zapałem będziesz postrzegany jako osoba ciekawa, z którą nie można się nudzić.

Zdj. główne: Tea Creative│Soo Chung/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*