Lustrzanka czy bezlusterkowiec – co warto wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aparat fotograficzny dla niektórych jest po prostu zwykłym gadżetem, dla innych przedmiotem niezbędnym do pielęgnowania hobby, a dla jeszcze innych narzędziem pracy. Jaki rodzaj warto wybrać?

Charakterystyka lustrzanki – czym wyróżnia się ten aparat?

Głównym elementem, który znajduje się w lustrzance i odpowiada za działanie większości funkcji, jest lustro oraz wizjer optyczny. Zanim jeszcze zacznie się porównywać dwie odmiany, czyli aparat lustrzankowy i bezlustrowy, warto się dowiedzieć, czym tak naprawdę jest samo lustro oraz wizjer optyczny, a także co ich działanie daje użytkownikowi. 

W przypadku lustra w aparacie jego działanie jest dość złożone. Efektem jest to, co fotograf widzi w wizjerze urządzenia. Jak w takim razie dzieje się to, że można odpowiednio wycelować kadr i robić idealne zdjęcia, dokładnie takie, jakie widzi się przez to małe okienko?

W lustrzance bardzo ważną rzeczą jest tor optyczny. To on prowadzi światło wpadające przez obiektyw do wizjera lub na matrycę aparatu. Samo lustro jest zwykle ustawione pod kątem 45°, a obraz, który odbija, jest najpierw przetwarzany w pryzmacie lub zestawie mniejszych lusterek. Tym samym osoba, która zerka przez wizjer aparatu, widzi obraz dokładnie z tej perspektywy, w jakiej położony jest obiektyw, pomimo tego, że te dwa elementy nie są ustawione w jednej linii.

Jak w przypadku większości urządzeń, gdzie występują ruchome elementy, bardzo łatwo jest o to, żeby wystąpiły awarie. Usterki są zwykle związane z eksploatacją urządzenia – części po prostu się zużywają. Jednak dla wielu użytkowników ta kwestia jest związana z tym, że aparat „ma duszę”.

Niektóre modele psują się jeszcze zanim przekroczą barierę (najczęściej 200 tysięcy) wykonanych zdjęć, co jeszcze obejmuje gwarancja, a niektóre służą długo, często nie zmuszając właściciela do wykonywania żadnych napraw. Do tego aspektu „ludzkiego” można także zaliczyć to, że ze względu na ruchome elementy często występują drgania, co w przypadku zdjęć w wysokiej rozdzielczości jest bardzo niepożądane.

Aparat bezlusterkowy – czym się charakteryzuje?

Drugim najczęściej wybieranym aparatem jest odmiana bezlusterkowa. Jest ona efektem postępującej digitalizacji i funkcjonuje również pod bardziej znaną nazwą, czyli jako aparat cyfrowy. Rejestruje obraz właśnie w tym formacie. Można do niego wykorzystywać bardzo pojemne karty pamięci, a sama obróbka i przesyłanie zdjęć jest bardzo łatwe.

Ich działanie zależy głównie od układu optycznego, który tworzy obraz w przetworniku fotoelektrycznym CCD, CMOS. Współpracuje z nim układ elektroniczny, który odczytuje informacje na temat zrobionego zdjęcia i przetwarza je na postać cyfrową w przetworniku analogowo-cyfrowym. 

Dużym atutem aparatów cyfrowych jest to, że mogą być wykorzystywane zarówno do robienia zdjęć, jak i nagrywania filmów w bardzo wysokiej rozdzielczości. Jednocześnie zapewniają bardzo dużą stabilizację obrazu, a ze względu na zaawansowany technologicznie system, obsługujący nagrywanie multimediów, nie potrzeba dużych umiejętności, żeby robić dobrze wyglądające, nierozmazane zdjęcia nawet w wymagających warunkach.

Pliki są najczęściej przechowywane w różnych formatach zapisu obrazu. Najpopularniejsze z nich to JPEG i RAW, ale na rynku obecne są także urządzenia, które zachowują multimedia w formacie TIFF.

Wybrać lustrzankę czy bezlusterkowca?

Dość trudno wybrać tutaj jedną opcję, która swoimi parametrami znacznie przewyższa drugą odmianę. Na pewno można jednak powiedzieć co nieco o wadze. Lustrzanki mają zazwyczaj nieco większe gabaryty, czego nie można powiedzieć o aparatach cyfrowych, które wyróżniają się często naprawdę małym rozmiarem i niedużą wagą. Same parametry tego, czy aparat ma lustro, czy nie, nie są aż tak ważne, szczególnie wtedy, kiedy ktoś zastanawia się nad lustrzanką cyfrową, która łączy najlepsze cechy obu urządzeń. 

W przypadku starszych urządzeń, takich jak na przykład Minolta, sytuacja prezentuje się inaczej. Aparaty cyfrowe mogą być lepszym rozwiązaniem ze względu na oczywisty postęp w technologii, jednak takie produkty są po prostu wybierane po to, aby nadać fotografiom niepowtarzalnego klimatu.

Prawdopodobnie największą różnicą są gabaryty. Dlatego warto najpierw rozważyć, czy aparat do robienia zdjęć ma być lekki i mały, czy nie jest to ważne. W pierwszym przypadku warto zdecydować się na bezlusterkowca, jednak gdy nie ma potrzeby dużej mobilności, lustrzanka też się sprawdzi.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Oliwia Nicke
Oliwia Nicke to młoda autorka tekstów o modzie i urodzie, która zdobyła uznanie w branży dzięki swojemu świeżemu spojrzeniu. Ukończyła studia z zakresu dziennikarstwa mody na Uniwersytecie w Londynie, a obecnie kontynuuje naukę na studiach podyplomowych z zakresu kosmetologii w Paryżu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*